8 nejkrásnějších chatek z knihy Cabin Porn: Za dveřmi

Máte rádi malé chatky obklopené krásnou přírodou a uvnitř s jedinečnou atmosférou? Tak to vám určitě něco říká série knih Cabin Porn od Zacha Kleina.

Slovo Cabin se v poslední době skloňuje velmi často, protože přibývá lidí toužících po úniku z rušného města. Klid, ticho, žádná wifi a krásná příroda. Asi tak by se dalo popsat prostředí, ve kterém se tyto malé domky nacházejí. Po několikátém doporučení této série knih se mi konečně jedna z nich dostala do rukou – Cabin Porn: Za dveřmi. Knížka je plná fotek malých chat z celého světa. Ke všem je přiložen nějaký kratší nebo delší příběh a já bych vám dnes ráda představila ty, které nejvíce oslovily mě. Nutno říci, že všechny chaty jsou něčím zajímavé, autentické a jejich příběhy vzniku velmi zajímavé.

Vybrala jsem mých 8 “nej”, u kterých jsem našla největší vyváženost mezi interiérem a exteriérem. U spousty z nich se mi totiž líbil jen interiér nebo naopak jen exteriér. Knížku určitě doporučuji všem, kteří by se třeba jen chtěli inspirovat, rozhodně k jejímu čtení/prohlížení nemusíte být žádný expert na architekturu nebo chaty. Ve většině prezentovaných chat v knize je dokonce možné se nechat ubytovat, takže tam můžete najít skvělé tipy na místa, kde strávíte příští dovolenou. A nečekejte nějaké ztrouchnivělé chatičky, je tam opravdu výběr od luxusnějších moderních chat, přes chatky v korunách stromů až po chatičky, které byly postaveny z toho, co okolí dalo.

1. Kukaččí hnízdo/ Cuckoo’s nest

Autoři: Åse Kristine Mæsel Trydal og Jens Trydal
Lokalita: Gjerstad, Norsko
Fotografie: www.trehyttene.no

6 metrů nad zemí se vznáší krásná chata v korunách stromů s úchvatnými výhledy do krajiny. Název Kukaččí hnízdo se k této chatě vážně hodí. Z venku roztomilá, ale uvnitř s moderním interiérem odrážejícím skandinávský styl. Právě proto, mě tato chata zaujala a věřím, že musí být opravdu skvělý zážitek tam strávit noc.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Trehyttene (@trehyttene)

2. Ptačí chata/ Bird hut

Autoři: Studio North
Lokalita: Windermere, Britská Kolumbie
Fotografie: www.studionorth.ca/bird-hut

Vlastně skoro doslova ptačí budka. Proč? Nejen, že má takový tvar, ale z jedné strany fasády je zapuštěných několik opravdových ptačích budek. Jejich velikosti ale nejsou jen tak náhodné, jsou postaveny speciálně pro druhy žijící v této krajině. Z vnitřní strany pak budky slouží jako poličky. Tímto si mě tato chata získala, protože myslí i na ostatní obyvatelé a návštěvníky, než jen na ty lidské.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Studio North (@studio_north)

3. Chata 01/ Hut 01

Autoři: Getaway Projects
Lokalita: Lettele, Nizozemsko
Fotografie: www.getawaydeluxe.com/cabin01

Nádherná moderní chata ideální pro strávení víkendu mimo město. Pokud je někdo trochu náročnější a klasické kempování a přebývání v nízkonákladových příbytcích není pro něj, tak tohle se mu bude líbit. Sama nejsem úplně dobrodruh a milovník kempování, takže tomuto říkám jedno velké ano. Chata je obklopená pastvinami a lesem, takže soukromí zaručeno.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Getaway Deluxe (@getawaydeluxe)

4. Krkavčí hnízdo/ Raven house

Autoři: Pete Long
Lokalita: 1000 ostrovů, Ontario
Fotografie: www.fashionmagazine.com, www.ravenhouse-design.ca

Pokud vás chatky oslovily natolik, že uvažujete nad postavením své, tak přesnou kopii tohoto moderního krkavčího hnízda můžete mít taky. Projekt k této chatě je ke koupení přímo na webu a klidně si k němu můžete i přikoupit konzultaci nad výkresy, abyste vše pochopili a co nejdřív si mohli užívat vlastní hnízdo. Jak exteriér, tak interiér je opravdu stylový a chata je i dost prostorná pro více než jen dvě osoby.

5. Farma u nakloněné jabloně/ Bent Apple Farm

Autoři: Ben Sargent
Lokalita: Londonderry, Vermont
Fotografie: www.foxsbackpack.com

Takhle nějak si představuju klasickou chatičku, která se dědí z generace na generaci. Tradiční rodinné sešlosti, sekání dřeva na zimu a večery v dekách kolem kamen. To útulno a jedinečná atmosféra z téhle chatičky je neskutečná.

6. J.R.ova bouda na farmě Kimo Estate/ The Eco Huts

Autoři: David Ferguson
Lokalita: Gundagai, Austrálie
Fotografie: Hilary Bradford, Jaclyn Lisa

Pro náročné chataře toužící po výhledech do krajiny a soukromí je tohle místo ideální. A pokud by se vám tohle místo líbilo tak moc, že byste si tady dokázali představit i svatbu, tak se to klidně může splnit. Na farmě jsou k dispozici prostory pro takové ty instagramové snové svatby, třeba nádherná prostorná stodola.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Kimo Estate (@kimoestate)

7. Rupertova dubová chata/ Out of the Valley Cabin by Rupert McKelvie

Autoři: Out of the Valley
Lokalita: Devon, Anglie
Fotografie: www.dezeen.com

Další nádherná moderní chata jak v exteriéru, tak v interiéru. Světlé dřevo v kombinaci s bílou prostor chaty opticky zvětšují a působí tak trošku minimalisticky. Na ploše 24m2 je však vše potřebné pro dočasné fungování 2osob. Na střeše má chata solární panely, aby nebylo nutné vést elektřinu krajinou.

8. Dánská chata/The Danish Cabin

Autoři: Louise Middleton
Lokalita: Cornwall, Anglie
Fotografie: george fielding, cat vinton

Věřili byste, že chata nazvaná Dánská a vypadající jako v tropické krajině, se ve skutečnosti nachází na jihozápadě Anglie? Na první pohled působí velmi otevřeně, ale na noc se dá uzavřít a dokonce se v ní může ubytovat minimálně 6 lidí. Moc se mi líbí to propojení s přírodou. Jak lávka, kterou se do chaty dostanete, tak třeba prorůstající stromy terasou.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený KUDHVA (@kudhva)

Tak která zaujala nejvíce vás? Napište mi do komentářů a nebo se i s ostatními podělte o nějaké vaše oblíbené chaty. Inspirace totiž není nikdy dost 🙂

Chcete posílat aktuality z mé tvorby?

Jak často? zhruba 1x za 1-2 měsíce

Co Vám budu zasílat?

  • Přehled nových videí z kanálu Let’s be architects

  • Nové články a projekty z tohoto webu

  • A jako bonus vždy tipy na zajímavé akce a události z architektury a interiérového designu

Odebírat komentáře
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x